Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
128 postów 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Dlaczego ten ślub jest taki ważny?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

A może w listopadowym referendum Prezydent Duda niech zapyta czy społeczeństwo jest za na przykład monarchii ą konstytucyjną.

 

Ponownie świat żyje kolejnym ślubem w brytyjskiej rodzinie królewskiej. W 7 lat po swoim starszym bracie książę Harry postanowił wstąpić w związek małżeński. Mimo iż Harry nie jest następcą tronu w prostej linii – jest dopiero szósty w kolejce do korony to jego ślub podobnie jak i inne wydarzenia w brytyjskiej rodzinie królewskiej budzą ludzkie zainteresowanie, ale i co ważniejsze emocje.

Nie jest to zwykła ciekawość.

Harry podobnie jak i jego wybranka amerykańska aktorka Meghan Markle to celebryci, więc zainteresowanie mediów jest czymś naturalnym. Jednak życie księcia a później jego związek z Meghan budziły zainteresowanie nie tylko prasy, lecz także zwykłych ludzi nie tylko z uwagi na fakt, iż nowożeńcy są osobami publicznymi.

Bujne życie aktorki Meghan czy dawne ekscesy księcia to chyba zbyt prosty powód by tak łatwo tłumaczyć społeczne zainteresowanie związkiem a obecnie ślubem młodej pary.

Brytyjczycy identyfikują się z rodziną królewską. Czują, że los najważniejszej rodziny w państwie związany jest z ich życiem. Powodzenie monarchii jest tym samym, co powodzenie państwa, powodzenie ich własne.

Monarchia jest czymś innym niż obieralni politycy.

Król czy obecnie królowa stojąca na czele państwa jest czymś zupełnie innym niż prezydent stojący na czele państwa i za chwilę odchodzący z urzędu.

Monarchia to wielowiekowa tradycja, to związanie losów państwa z rodziną dynastyczną rządzącą od lat, od pokoleń.

Im bliżej członkowie tej rodziny są bliżej nas tym lepiej.

Monarchia to także ciągłość państwa, i trwałość pewnej tradycji, to bezpieczeństwo.

To wszystko to, co skłania by wiwatować na rzecz młodej pary czy czekać pod kliniką na narodzenie kolejnego książęcego potomka.

W Polsce jednak chyba jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o monarchii, jako o czymś archaicznym znanym jedynie z książek czy filmów historycznych. Król kojarzy się chyba najbardziej z tymi najciemniejszymi czasami I Rzeczpospolitej.

Złote czasy monarchii i najlepsze polskie tradycje monarchistyczne nie są eksponowane a polscy monarchiści uznawani są za partię kanapową bez minimalnej nawet akceptacji społecznej. Powiedzenie dzisiaj w Polsce, że jest się monarchistą budzi tylko uśmiech.

A jednak śledzimy losy brytyjskiej rodziny królewskiej żałując, że my nie mamy się, z kim identyfikować.

Król i jego rodzina to także autorytet, na który trzeba przez lata pracować, to naturalnie wzloty i upadki, to coś, czego nie mamy i nawet nie wiadomo czy kiedyś uda nam się do tradycji monarchicznej wrócić.

A może w listopadowym referendum Prezydent Duda niech zapyta czy społeczeństwo jest za na przykład monarchii ą konstytucyjną.

KOMENTARZE

 • król
  Z reguły po paru miesiącach mamy dosyć nowo wybranego prezydenta. Czy z królem nie byłoby podobne?
  A jakby nam wybrali takiego Dudę na króla?
 • @Oświat 18:41:56
  Z tego ku czemu idzie, to królem by został żyd, kto wie, może Daniels - on niekoronowany i tak ustawia wszystkich po kątach.
 • @Lotna 18:56:44
  //Z tego ku czemu idzie, to królem by został żyd, kto wie, może Daniels ..//

  Wtedy to byłaby już "tradycja" bo przed tym były ponoć tylko precedensy:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Abraham_Prochownik

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Saul_Wahl

  http://www.rp.pl/artykul/925302-Zydzi-w-Polsce---raj-utracony.html
 • 1*
  "Nie jest to zwykła ciekawość."

  Nie, to nie jest zwykła ciekawość mająca coś wspólnego z chęcią poznania świata i potrzebami intelektu.

  Niezdrowe fascynacje życiem celebrytów; oglądanie "oper mydlanych"i telenoweli; czytanie "powieści dla kucharek"; a także przypatrywanie się królewskim ślubom z wypiekami na twarzy jest zewnętrznym objawem pewnej mentalności.


  Nie wiem, czy Pan zauważył, że nasza polska tradycja bardzo się różni od angielskiej.
 • Londyn bije rekord wszech czasów.
  Już 65 osoba zadźgana nożem od początku roku.

  https://t.co/GQZUxjGw3W
 • do diabła z monarchią.
  Za każdym razem gdy słyszę "monarchia" zaczyna mi śmierdzieć arystokracją. Proszę pamiętać iż arystokracja dla naszej polskiej tradycji i obyczajów jest klasą obcą, rozpapugowaną z zachodu. Ani nasi magnaci, stworzeni w końcowej fazie istnienia Rzeczpospolitej, ani polska szlachta absolutnie nie są stanami porównywalnymi z arystokracją. Arystokracja to "miejski bród" i ich machloje i nic więcej. W Anglii ludzie hołubią arystokracji.
 • To , że pochliwsza część rodzaju ludzkiego
  takimi bzdetami jak ślub na dworze angielskim się interesuje i z wypiekami na twarzy kilka godzin ogląda - jestem w stanie zrozumieć. Ale by mężczyźni tym się ekscytowali? Tym przedstawieniem dla gawiedzi?
 • @zadziwiony 21:45:16
  Kobiety zawsze księcia na białym koniu wyczekiwały i takie ich prawo. Ale by książę towar lekko nieświeży brał? Nie dziwię się , że matrona uśmiechu z siebie nie wydobyła.
 • @AgnieszkaS 19:38:59
  W Biblii opisano Armagedon. To bajka dla grzecznych dzieci.Tego jednak koszmaru prorocy nie przewidzieli;
  London dziś :

  https://pbs.twimg.com/media/DdqVvm6UwAASsz6.jpg
 • @AgnieszkaS 19:38:59
  To prawda, w duszy mamy raczej Piasta Kołodzieja a nie anglosaskie pierdoły.
 • @Stara Baba 21:22:45
  Ale nam się ciągle wmawia, że mamy brać przykład z zachodu, czego ten wpis jest jeszcze jednym dowodem.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031