Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
118 postów 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Niezauważony półmetek

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kilka tygodni temu minął półmetek kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Został on jak by niezauważony przez media i polityków. Tak jak pierwszy rok był jakoś podsumowywany to połowa kadencji przeszła bez specjalnych komentarzy.

 

Kilka tygodni temu minął półmetek kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. Został on jak by niezauważony przez media i polityków. Tak jak pierwszy rok był jakoś podsumowywany to połowa kadencji przeszła bez specjalnych komentarzy.

Kadencja była chyba standardowa, jeżeli chodzi o nasz system polityczny. W pierwszej części kadencji Duda podobnie jak jego poprzednicy był zwyczajnie notariuszem obozu rządzącego podpisując, co tylko trzeba było wymachując od czasu do czasu szabelką.

Drugą połowę kadencji rozpoczął od zawetowania ustawy degradacyjnej, czym naraził się partii rządzącej.

Wiele osób ogląda kabaretowy serial „Ucho prezesa” gdzie Pan Adrian a później Andrzej wiecznie siedzi i czeka przed gabinetem prezesa aż zostanie przyjęty.

Taka pozycja prezydenta w popularnym programie rozrywkowym może w części wyborców utrwalić przekonanie, że jest on całkowicie zależny od swojego zaplecza politycznego. Oczywiście pozycja Adriana z „Ucha prezesa” w kampanii wyborczej zostanie z całą pewnością Dudzie jeszcze nie raz wypomniana.

Prezydent wetem ustawy degradacyjnej, co było ciosem dla najtwardszego elektoratu PiS rozpoczął umizgi do elektoratu centrowego. Na samym elektoracie PiS-owskim nie uda się wygrać kolejnych wyborów i trzeba być prezydentem może nie wszystkich Polaków, ale przynajmniej części zahaczającej o centrowego wyborcę.

Polscy prezydenci marzą o niezależności no przynajmniej o niej mówią. Z całą pewnością gdzieś tam uwiera ich rola strażnika żyrandola jednak chyba w obecnej sytuacji, gdy to partie polityczne wystawiają kandydatów i finansują ich kampanie wyborcze prezydenci muszą być zakładnikami swoich obozów politycznych przynajmniej w pierwszej kadencji. W drugiej zaś jak to było w przypadku Kwaśniewskiego mógł on sobie pozwolić na „szorstką przyjaźń” z Millerem.

PiS straszy Dudę, że nie będzie on już kandydatem PiS w kolejnych wyborach, ale wydaje się to mało realne zwłaszcza, że wystawienie innego kandydata było by najprawdopodobniej klęską kandydata Prawa i Sprawiedliwości w obliczu na przykład powrotu Tuska do kraju i jego startu w wyborach prezydenckich.

W bratobójczej rozgrywce PiS-owskiego kandydata z Dudą szanse Tuska wydają się durze. Na dzień dzisiejszy nie widać chyba nikogo, kto mógłby reprezentować w wyborach skutecznie opozycję. Jest ona słaba, podzielona i zajęta sobą.

Za dwa lata, gdy wybory prezydenckie będą tuż tuż spróbujemy wrócić do tych słów i zobaczymy, co się sprawdziło. Jednak w naszym polskim życiu publicznym wiele może nas jeszcze zaskoczyć.

A tym czasem patrzmy jak długo Pan Andrzej jeszcze będzie czekał na krześle pod gabinetem prezesa w popularnym programie rozrywkowym.

KOMENTARZE

 • Kukła zawsze zostanie kukłą !
  http://cdn1.stopklatka.pl/dat2/artykul/0000000004/0000004002/images/2.jpg
  PO tych ostatnich wyczynach z żydopreziem szkoda słów !

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLITYKA - POLSKA

  Kto nie kocha „Ojczyzny dojnej”?

  Warto zastanowić się nad cenzusem majątkowym tych, którzy idą do polityki? niech rządzą nami ludzie bogaci, że „skok na kasę” ani obsadzenie „kolesiów” na stanowiskach nie będzie dla nich priorytetem w czasie sprawowania władzy. czytaj więcej

 • ŚWIAT

  Potęga Cara Anno Domini 2018

  Putin to nie słaby Jelcyn, o czym chyba powszechnie zapomnieliśmy w naszej społecznej świadomości. Im szybciej sobie o tym przypomnimy tym lepiej. A tereny dzisiejszej Polski były są i będą w naturalnej sferze zainteresowania Rosji. czytaj więcej

 • POLSKA

  Zrozumieć marzec

  Mija pięćdziesiąt lat od wydarzeń, które nazywamy „wydarzeniami marcowymi”. Jeszcze 2 miesiące temu nikt nie przypuszczał, że będziemy obchodzili je w atmosferze oskarżeń o polski antysemityzm a przynajmniej oskarżenia te nie nabiorą aż takiej skali. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30