Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

20 lat polskiej konstytucji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Miarą dobrze działającego państwa jest dobra konstytucja, oraz mężowie stanu wznoszący się ponad własne partykularne doraźne interesy myślący o dokumencie, który będzie na długie lata regulował funkcjonowanie państwa.

 

 

2 kwietnia obchodziliśmy okrągłą rocznicę uchwalenia naszej konstytucji.

Uchwalenie jej jak wiele aktów tego rodzaju jest swoistym kompromisem sił politycznych. Pracowali nad nią tak konstytucjonaliści jak i politycy. Solidarność proponowała swój alternatywny projekt jednak nie znalazł on odpowiedniego poparcia.

Konstytucja służyła nam przez wiele lat i w wolnej Polsce jest rekordzistką w porównaniu, choć by do uchwał zasadniczych z okresu II rzeczpospolitej.

Konstytucja sprawdzała się nawet w tak trudnej sytuacji jak katastrofa smoleńska i śmierć prezydenta oraz przejęcie jego konstytucyjnych obowiązków.

Już w czasie kampanii prezydenckiej i parlamentarnej z 2015 roku Król Jarosław I mądry mówił o konieczności zmiany ustawy zasadniczej. Jednak PiS nie ma wystarczającej większości parlamentarnej do dokonania zmian w konstytucji.

Co Ciekawe rząd ani prezydent jakoś hucznie nie obchodzili rocznicy uchwalenia konstytucji, co jest kolejnym sygnałem, że rządzącym się ona nie podoba.

Przeciwnicy twierdzą, że ustawami – aktami normatywnymi niższego rzędu jest zmieniana konstytucja jak ma to miejsce w przypadku trybunału konstytucyjnego czy krajowej rady sądowniczej.

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie i powinien regulować najważniejsze zasady funkcjonowania państwa na poziomie bardzo podstawowym oraz dawać obywatelom poczucie bezpieczeństwa w zakresie ich podstawowych praw i swobód.

Ważne jest, więc z tego powodu by konstytucja była głosem wszystkich obywateli jak i jak najszerszego porozumienia politycznego, bo to ono jest dopiero rękojmią przestrzegania jej zasad. Warto przypomnieć, że w 1997 roku ugrupowanie braci Kaczyńskich było poza parlamentem stąd może bierze się dzisiaj kontestacja ustawy zasadniczej.

Wydaje się, że w obecnej sytuacji politycznej zmiana konstytucji służyłaby przede wszystkim doraźnym interesom politycznym sprawujących władze, którzy liczą, że w następnej kadencji uciułają większość konstytucyjną.

Należy stwierdzić, że zarówno konstytucję jak i wiele innych ustaw o charakterze kluczowym dla funkcjonowania państwa powinno chronić się przed wykorzystaniem w celu wykorzystywania ich do doraźnych celów politycznych czy partyjnych.

Ustawy te powinno chronić dość długie vacatio legis czyli okres pomiędzy uchwaleniem ustawy a jej wejściem w życie.

Miarą dobrze działającego państwa jest dobra konstytucja, oraz mężowie stanu nad nią pracujący i ją uchwalający wznoszący się ponad własne partykularne doraźne interesy myślący o dokumencie, który będzie na długie lata regulował funkcjonowanie państwa.

 

KOMENTARZE

  • Bezpieczna Konstytucja szanuje równowagę.
    Każdy sposób, brakiem możliwości osiągnięcia równowagi tworzy jawną dyktaturę konstytucyjną.
    Państwo demokratycznego ustroju nigdy nie osiągnie, bez matematycznej równowagi.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031