Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
123 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Czy Amerykanie mnie obronią

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Z całą pewnością godny odnotowania jest fakt, że po ponad 20 latach znów na terenie naszego kraju stacjonują obce wojska. Taki niewielki, ale godny odnotowania Barack wojska.

 

 

Pamiętam z lat 90-tych jak Lech Wałęsa uznawał za swój wielki sukces doprowadzenie do wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski.

Następnie cieszyliśmy się ze wstąpienia naszego kraju do NATO.

Oba te kroki musiała zaakceptować oczywiście Rosja i to zrobiła.

Później przez wiele lat musieliśmy zabiegać o to by na naszym terenie mogły się znaleźć wojska sojuszu. Polacy byli gotowi zrobić dla dobrej współpracy z Ameryką wiele. Byliśmy w Iraku, w Afganistanie.

Gdy już prawie 3 lata temu po kijowskim Majdanie wojska rosyjskie a najpierw „zielone ludziki” wkroczyły na teren Krymu Sojusz Północnoatlantycki obudził się z letargu.

Lipcowy szczyt NATO w Warszawie postanowił, że wojska sojuszu będą stacjonowały na tak zwanej wschodniej flance NATO – w Polsce i krajach bałtyckich.

I oto w tych dniach szumnie i z udziałem „władz partyjnych i państwowych” witaliśmy amerykańskich chłopców, którzy przybyli bronić naszego niewielkiego skrawka ziemi jednak wysuniętego najbardziej na wschód – blisko naszego odwiecznego sąsiada – Rosji.

Stało się to, na co czekały pokolenia Polaków. Wreszcie jesteśmy bezpieczni.

Czy jednak 7 tysięcy amerykanów uratuje nas przed Rosjanami?

Oczywiście, że nie. Zwolennicy jednak baz NATO na naszym terenie mówią, że jest to polityczny sposób odstraszenia ewentualnych zapędów rosyjskich, mających na celu ekspansję militarną naszego sąsiada.

Ponad 50% Polaków popiera obecność obcych wojsk na naszym terenie. Ponad 30% Polaków jest temu przeciwna. Przeciwnikami są raczej ludzie młodzi poniżej 30 roku życia.

Bezsprzeczne są następujące fakty:

Z całą pewnością obecność wojsk NATO tak blisko terytorium Rosji spowoduje zwiększenie obecności militarnej Rosji na przykład w obozie Kaliningradzkim.

Jak się wydaje oczywistym jest fakt, że tak jak w roku 1939 nasi sojusznicy nie chcieli umierać za Gdańsk i Warszawę tak samo nie będą chcieli tego robić po 80 latach.

Z całą pewnością godny odnotowania jest fakt, że po ponad 20 latach znów na terenie naszego kraju stacjonują obce wojska.

Taki niewielki, ale godny odnotowania Barack wojska.

KOMENTARZE

 • Panie Mateuszu.
  Pewnie Pan nie wie, że na Krymie od dawien dawna stacjonowały wojska rosyjskie Floty Czarnomorskiej. Po utworzeniu państwa Ukraina po byłej USRR, wojska te nadal stacjonowały, z tym, że FR płaciła Ukrainie jakby za dzierżawę grube pieniądze.
  Wie Pan, tam na Krymie od wieków żyli Rosjanie, mieszali się w rodzinach z Tatarami, Grekami, Ukraińcami; tak czy inaczej prawie 80 procent to ludność rosyjskojęzyczna.
  Skoro były na Krymie rosyjskie wojska, to co? Wyszły na chwilę aby wejść?
  Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że Krym został przyłączony do USRR w 1954 roku - nie do Ukrainy, gdyż takiego państwa wtedy nie było.
  Krymczanom było wtedy wszystko jedno, gdyż był to wtedy i tak ZSRR.
  Wie Pan, że jak się rozpadł ZSRR, Krym nie chciał być w Ukrainie?
  Po rozpadzie ZSRR, 5 maja 1992 Rosjanie zamieszkujący półwysep proklamowali powstanie Republiki Krymu.
  Ostatecznie osiągnięto kompromis – Krym zrezygnował z niepodległości, a władze niepodległej Ukrainy zgodziły się na status republiki autonomicznej. Sewastopol, niegdyś stanowiący część obwodu krymskiego został dodatkowym miastem wydzielonym jako siedziba rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
  Zatem Krym jako autonomia, posiadająca swój rząd i parlament, miał prawo (zgodnie zresztą z konstytucją Ukrainy) przeprowadzić referendum w sprawie ogłoszenia niepodległości, tak zrobił i następnie przyłączył się do Rosji.
  Tu proszę mi teraz przytoczyć jakiekolwiek podobieństwo, jeśli chodzi o Polskę.
  Jeśli Panu wojska amerykańskie stwarzają poczucie bezpieczeństwa, Pana sprawa.
  Ja się czułem bardziej bezpieczny bez tych wojsk.
  I cieszę się absolutnie, że są one umieszczone z dala od mojego rejonu Podkarpacia.
 • @lorenco 01:47:11
  sam twierdzisz, że ameryckie wojska nie obronią nas przed Rosjanami,
  w takim razie, po co one tutaj są?

  interes amerykański jest taki, aby systemy precyzyjnego przedatomowego uderzenia umieścić jak najbliżej Rosji,

  inters polski leży w tym, aby po naszym kraju nie szwendała się Bundeswera.
 • Tak oczywiście...
  //Z całą pewnością obecność wojsk NATO tak blisko terytorium Rosji spowoduje zwiększenie obecności militarnej Rosji na przykład w obozie Kaliningradzkim//

  blisko Rosji? myślałem ze blisko Niemiec.Zawsze miałem z mapami problem

  pozdr
 • @autor
  Panie Mateuszu sprawy wygladaja zupelnie inaczej niz pan przedstawia Angloamerykanie caly czas darzyly do kontrolowania euroazji i innych obszarow globu .Po to CIA sfinansowalai nam Solidarnsc[ art,,Rosja najwieksza grabiez XX w,,] by w ramach ,,wielkiej szachownicy,,[Brzezinski] pujsc dalej i przejac Rosje i jej zasoby[kontrola bezposrednia] Obecnosc wojsk USA w Polsce ma zabezpieczyc stan kolonialnego posiadania, kontroli i zarzadzania. USA sa imperium iich wojska kontroluja podlegle prowincje by nie wywinely sie spod kontroli i byly punktem wyjscia do ewentualnych dalszych podboji.[ art Rozkwit Rosji i koniec swiata,,] Na stronie ,,kodluch wordpres.com wczoraj lub przedwczoraj ktos zamiescil flm o zamordowaniu przez angloamerykanow Rasputina[moze ktos go wrzuci na neon] wiec dzialania angloamerykanow by kontrolowac te obszary to sprawa ,,stara jak swiat,, Skutkiem tej kontroli jest np fakt ze np w tym roku ubezpeczenia na auta wzrosly tak znaczaco bo Londynskie City trzyma reke na pulsie i jej firmy Łoja skurę polaka a wojska nato i usa maja to zapewnic na czas niekreslony [ spoko niemieckie zyski ez laduja u Goldman Sasch]

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930