Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Czy Wielka Brytania wystąpi ze „zjednoczonej Europy”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bez względu na to, jaki będzie wynik brytyjskiego referendum to jest ono godne uwagi, Ponieważ to pierwsze takie wydarzenie w historii UE.

 

 

Na początku lat 90-tych Polska miała aspirację wstąpienia do Unii Europejskiej byliśmy zachłystnięci ideą „stanów zjednoczonych Europy” Nikomu przynajmniej w naszym kraju nie przyszło do głowy, że można chcieć z tej wspólnej Europy się wycofywać. Minęły lata i połowa polskiego społeczeństwa uważała, że nasz kraj nie musi do europejskich struktur wstępować. Leszek Miler porozumiał się z Kościołem Katolickim, który w zamian za przywileje dla Kościoła w tym podwyższony fundusz kościelny oraz zwrot mienia poparł przystąpienie Polski do Unii.

Dla nas Polaków no przynajmniej w latach 90-tych Unia Europejska i NATO były symbolami wolności i bezpieczeństwa.

Dziś w przededniu referendum w Wielkiej Brytanii, której to obywatele głosować będą czy wystąpić ze struktur unijnych widzimy z jakże inną Unią mamy do czynienia.

Strach przed emigrantami, świadczeniami dla obcokrajowców oraz dopłatami do wspólnego budżetu sprawia, że wynik referendum nie jest oczywisty. Naturalnie bez względu na to czy Wielka Brytania pozostanie w unijnych strukturach czy nie to pewna europejska solidarność zostaje zachwiana. W pewnym momencie i to wydaje się nieuniknione jakiś kraj przegłosuje opuszczenie Unii.

Już kilka lat temu nie udało się przyjąć europejskiej konstytucji, ponieważ referendum niektórych krajów jej przyjęcie odrzuciło.

Wspólna idea a raczej wielkie marzenie o jednym europejskim państwie odchodzą do lamusa. Państwa członkowskie a raczej ich obywatele najbardziej sobie cenią własne partykularne interesy niż wspólnotowość i europejską solidarność.

Takie postawy są raczej powszechnie krytykowane. Czy słusznie?

Może Europejczycy czują się już tak bezpiecznie, że tylko ich własny interes się liczy, i on jest najważniejszy. Może nie muszą się martwić o całą Europę czy świat, bo tu i teraz jest po prostu bezpiecznie.

Dokąd zmierza Europa? Czy wyjście ze struktur europejskich wiele zmieni w życiu Brytyjczyków? A co będzie, gdy bardzo pro europejska Szkocja i Walia przegłosuje swoje wstąpienie do Unii po uprzednim opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię?

Trzeba też mieć na uwadze fakt, iż na wyspach pracuje wielu Polaków i opuszczenie struktur unijnych przez Wielką Brytanię skomplikuje znacząco ich sytuację, zwłaszcza tych, którzy mieszkają tam mniej niż 5 lat, ponieważ zostaną pozbawieni pomocy socjalnej w postaci zasiłków.

Warto też spojrzeć historycznie na sytuację wielkiej Brytanii, która wielokrotnie w historii stała nieco z boku spraw europejskich mając na uwadze jedynie swoje interesy separując się od spraw kontynentalnych.

A nawet patrząc na dzisiejszą wielką Brytanię to znajduje się ona poza strefą Szengen oraz nie zrezygnowała z własnej waluty na rzecz wspólnego Euro.

Bez względu na to, jaki będzie wynik brytyjskiego referendum to jest ono godne uwagi, Ponieważ to pierwsze takie wydarzenie w historii UE.

KOMENTARZE

 • Brexit
  http://pl.blastingnews.com/europa/2016/06/brexit-czy-zabojstwo-jo-cox-zostalo-zainspirowane-przez-rosyjskie-sluzby-wywiadowcze-00973097.html
 • @ Mateusz Ciborowski
  Skoro wskazał Pan już na "podwyższony fundusz kościelny oraz zwrot mienia Kościoła Katolickiego" za przystąpienie Polski do Unii., to proszę wyliczyć ile tych rzekomych funduszy i mienia Kościół otrzymał od Unii.
  Jak dla "Specjalisty d/s dostępności serwisów internetowych" jest to łatwe zadanie.

  Od siebie dodam, że jako członek tego Kościoła, widzę tylko coraz bardziej ubogich kapłanów, obcięte fundusze charytatywne, oraz rozpadające się kościoły.
 • ..."widzę tylko coraz bardziej ubogich kapłanów"...
  https://www.wprost.pl/kraj/10008215/98-proc-rabatu-dla-Kosciola-Krakow-za-68-tys-zlotych-sprzeda-dzialki-warte-3-mln.html
 • @provincjał 08:36:37
  Zdzicha nie przekonasz żadnymi danymi w sprawach KRK. Po prostu już tak ma.
 • Sądzę
  że jak wszystko w polityce, łącznie z akcją Brexit Wielkiej Brytanii jest sterowane i będzie tak jak zostało to zaplanowane. Ludzie nigdy nie mieli nic do powiedzenia, więc nie widzę powodu by teraz miało być inaczej. Nam wciąż się wydaje, że mamy jakiś rzeczywisty wpływ na procesy zachodzące w świecie, a to tylko nasze złudzenie. Strategiczne kierunki są wyznaczane poza sferą widzialną i z żelazną konsekwencja realizowane. Czasami tylko dzięki kłótni w rodzinie nam coś skapnie.
 • nikt nie odrzuca idei
  tylko eurokratów,

  skoro sku...le są wybierani do KE,
  to albo trzeba zmieić sposób wyboru,
  albo wystąpić,

  bo władza sku...li jest nie do przyjęcia.
 • @zadziwiony 09:10:09
  ależ nikt nie ma złudzenia wpływu,

  skoro wszyscy sąsiedzi to jacyś szaleńcy, jak można mówić o wpływie, jest jeno chaos
 • Autor!
  Jeżeli nawet Brytyjczycy zdecydują w czwartkowym referendum o wyjściu ze struktur unijnych, to i tak, aby dokonać Brexitu potrzebne jest przegłosowanie go w brytyjskim Parlamencie, które aktywowałoby Artykuł 50 Traktatu o Unii Europejskiej i niestosowaną dotychczas klauzulę wyjścia.
 • A kiedy Polska będzie niepodległa ?
  http://m.neon24.pl/74fa1f30c8c7fa94f37650d05facc3ef,14,0.png
 • Veterans for Britain Fly Over.
  http://m.neon24.pl/e3bf7332a812b7d5761370743e379121,14,0.png
  https://www.facebook.com/leaveeuofficial/videos/974066942691547/
 • BACK BREXIT-Wezwanie do tworzenia nowej historii Europy i odzyskania wolności dla Wielkiej Brytanii ...
  http://m.neon24.pl/c7cab1bf6199d9497d717c82ce3b7f8c,14,0.png
 • @ עִירָא ("ireneusz") 09:47:25
  Wszystkie kościoły SĄ finansowane przez swoich wiernych. Dlatego są coraz biedniejsze i zanikają.
  Nam Polakom (98% to Katolicy) marzy się wyzwolenie spod żydowskiej zarazy bycia utrzymywanym przez "państwo" i Unię.
  "Hip hip hooray!!!" dla Wielkiej Brytanii i jej katolickiej Irlandii!
 • @
  Zatem stwierdzenie, że "Leszek Miler porozumiał się z Kościołem Katolickim, który w zamian za przywileje dla Kościoła w tym podwyższony fundusz kościelny oraz zwrot mienia poparł przystąpienie Polski do Unii." jest kompletną bzdura i fałszywym oskarżeniem Kościoła przez Mateusza Ciborowskiego.
  Kopia idzie do archiwum oszczerczych wypowiedzi Klubu Ateistów.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031