Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Wybory czerwcowe anno domini 1989

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fakt, iż nie przeprowadzono ani lustracji, ani dekomunizacji, Sprawiło to wszystko to, że już w 1993 roku postkomuniści wrócili do władzy pod nowym szyldem mając w 2 lata później swojego prezydenta.

 

 

Obchodzimy kolejną rocznicę wyborów z 1989 roku. Były one owocem porozumienia pomiędzy władzami rządzącymi a opozycją solidarnościową. Symbolicznie to ta data jest uznawana za początek przemian demokratycznych w naszym kraju. To po tych wyborach w świat „poszła” informacja, że komuniści zostali zmuszeni do częściowego oddania władzy.

Był festiwal radości, były nadzieje, o których dzisiaj nie można zapominać. Ale warto też pamiętać, że frekwencja wyniosła 62% tak, więc 38% uprawnionych do głosowania nie uznała tych wyborów za wydarzenie ważne, w którym warto uczestniczyć.

Dzisiaj krytycy mówią o zmarnowanej szansie po 1989 roku. Podkreślają, że powinno się rychło odstąpić od porozumień okrągłego stołu i odebrać władzę komunistom.

Fakt, iż nie przeprowadzono ani lustracji, ani dekomunizacji, ani uwłaszczenia, nie odebrano majątku po byłej PZPR. Sprawiło to wszystko to, że już w 1993 roku postkomuniści wrócili do władzy pod nowym szyldem mając w 2 lata później swojego prezydenta.

To wszystko, co miało miejsce po czerwcowych wyborach nie może być traktowane w sposób ahistoryczny. To znaczy, że w czasie, gdy się odbywało było czymś ważnym oraz uznawane było za współczesnych za coś ważnego w danym momencie.

To Polska była początkiem przemian w Europie środkowowschodniej i daty wyborów czerwcowych nikt nie wymaże tak jak chciałby o nich zapomnieć Minister Antoni Macierewicz mówiący ze z wyborów czerwcowych pamięta jedynie te samorządowe z 1938 roku.

Kolejne wydarzenie z naszych dziejów być może nie zostało w sposób odpowiedni wykorzystane – inne kraje bloku wschodniego w swoich reformach nas wyprzedziło.

Czy jest to wystarczający powód, żeby rocznicę 4 czerwca dyskredytować czy o niej zapominać? Jeszcze w 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński obchodził rocznicę wyborów czerwcowych a jego brat Jarosław mówił, że to ważne wydarzenie w jego życiu w 2011 roku.

W tym roku jednak rządzący – prawica skupiona wokół Prawa i Sprawiedliwości nie obchodzi tego dnia.

Zawłaszcza je sobie opozycja. Wygląda to jednak też trochę śmiesznie, gdy wśród w pierwszym szeregu świętujących widzimy Bronisława Komorowskiego – przeciwnika dogadania się z komunistami oraz Aleksandra Kwaśniewskiego młodą gwiazdę komunistów z końca lat 80-tych.

Paradoksem jest też fakt, iż 4 czerwca 1992 roku wstrzymano w Polsce lustrację.

A może to właśnie wszystko, co opisałem powyżej to największy dowód na wielkie zwycięstwo 1989 roku, bo dzięki niemu jesteśmy wolni, dzięki niemu mogę pisać to, co piszę, Komorowski z Kwaśniewskim mogą być tam gdzie są a Kaczyńskiemu, Dudzie i Szydło nikt nie ma prawa kazać obchodzenia rocznicy 4 czerwca 1989 roku. A Polacy Mogli z powrotem oddać władzę w ręce postkomunistów w 1993 oraz 1995 roku.

KOMENTARZE

  • @Autor
    Warto zastanowić się nad jednym - jak dzisiaj zachowuje się PO po utracie władzy, po utracie dostępu do "koryta" i jak mogłaby się zachowywać PZPR w 1989 po wyborach, gdyby chciano przeprowadzić lustrację czy dekomunizację? Czy PZPR miała mniejsze możliwości? Czy ludzie należący do niej byliby mniej zdeterminowani?
  • Można pomyśleć że była to wolność?
    Cóż mamy świętować . Dzień zdrady? Właśnie zdrajcy świętowali , nawet sporo ich jest
    Pozwolili pisać tak dla przekory "niech chamy czuja wolność" ale pieniędzy i władzy nie uświadczą . Chyba że przed nami czoła chylić będą.I powstała wielka ośmiornica mafii , nawet włoska to przy nich pikuś.

    Jest bardzo dużo ludzi nieprzekupnych w Polsce i chwała tym ludziom!!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031