Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
118 postów 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Kto będzie debatował?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Debata telewizyjna przedstawicieli komitetów przewidziana jest na 20 października – wtorek. Jednak dzień wcześniej będzie miała miejsce debata przedstawicieli a raczej przedstawicielek 2 największych komitetów.

 

 

25 października mają miejsce wybory parlamentarne w naszym kraju. Komitetów ogólnopolskich zarejestrowano 8. One, więc będą walczyły o wejście do Sejmu.

Debata telewizyjna przedstawicieli wspomnianych komitetów przewidziana jest na 20 października – wtorek.

Jednak dzień wcześniej będzie miała miejsce debata przedstawicieli a raczej przedstawicielek 2 największych komitetów. Raczej komitetów, które według sondaży przed wyborczych mają największe poparcie.

Na nic ciągłe mówienie w mediach o zabetonowaniu sceny politycznej, o tym, że wyborcy zmęczeni są ciągłymi przepychankami między PO i PIS. Media niejako same nakręcają jeszcze ten podział jedynie na te 2 ugrupowania. Jeżeli dodamy do głosujących na PIS i Platformę wyborców mniejszych komitetów oraz wyborców rezygnujących z oddania swojego głosu przy urnie wyborczej, co także jest pokazaniem swojego głosu czy też stosunku do klasy politycznej to na tych tak zwanych największych głosować będzie ¼ obywateli.

Warto być może, więc poświęcić więcej czasu antenowego dla wszystkich komitetów a nie tylko dla największych.

Z drugiej jednak strony media działają na rynku komercyjnym i z całą pewnością przychód z reklam przed debatą Kopacz Szydło oraz po jej zakończeniu będzie tak wielki, że warto zorganizować taką debatę.

Warto wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych na debatę przed prawyborami w partii demokratycznej zaproszono 5 kandydatów.

 

W ponad 200 lat istniejącej demokracji amerykańskiej zwraca się jednak uwagę na prawo obywateli do pełnej informacji o kandydatach bez dodatkowej sztucznej promocji niektórych z nich.

Debata Kopacz Szydło wielu niezdecydowanym wyborcom może ukazać mylny obraz demokracji polskiej, że swój głos warto oddać jedynie na któreś z tych największych ugrupowań.

Często można spotkać stwierdzenia, że oddanie głosu na ugrupowanie, które może wcale nie wejść do Sejmu jest głosem straconym.

Nic bardziej mylnego. Wszyscy uprawnieni do głosowania mają tak samo ważny 1 głos – każdy głos liczy się tak samo, mówimy, że wybory są równe. Tak, więc nie pójście na wybory, zagłosowanie na ugrupowanie, które być może lub raczej z całą pewnością nie wejdzie do Sejmu lub oddanie głosu na któreś z ugrupowań cieszących się dużym poparciem społecznym jest w naszym ustroju demokratycznym tak samo ważne, potrzebne i ukazujące nasz stosunek do demokracji, wyborów, rządzących, oraz całej klasy politycznej.

Nie bójmy się, więc naszych decyzji oraz osądu, że nasz głos jest głosem zmarnowanym. Wszak wszyscy mamy prawo w taki czy inny sposób pokazać nasz stosunek do aktu wyborczego. Jednocześnie nie dajmy sobie wmówić, że mamy tylko wybór między ugrupowaniem Pani Kopacz i Pani Szydło.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30