Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Czy Józef Oleksy był prawdziwym lewicowym mężem stanu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Coraz mniej jest takich mądrych, kulturalnych, potrafiących osiągać kompromis ludzi na lewicy jak Oleksy. Na lewicy przeżywającej kryzys wartości, kryzys także osobowości i zaplecza politycznego.

 

 

9 stycznia 2015 roku zmarł w wieku 68 lat Józef Oleksy. Urodzony na Sądecczyźnie, choć swoje życie związał przez wiele lat z ziemią siedlecką skąd kandydował wielokrotnie do sejmu. W Siedlcach uczęszczał do niższego seminarium duchownego, którego nie skończył. Ukończył studia na wydziale handlu zagranicznego i swoje życie polityczne do 1990 roku związał z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą. Już w roku 1989 roku po legalizacji Solidarności wielokrotnie spotykał się z Lechem Wałęsą. Był człowiekiem dialogu. Związany z Socjaldemokracją RP a następnie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Był Marszałkiem Sejmu i został zapamiętany także przez swoich przeciwników politycznych, jako człowiek dialogu, dużej kultury osobistej. Był jednak gadatliwy – do mediów dostały się nagrania, w których Aleksandrowi Gudzowatemu opowiadał różne sprawdzone i niesprawdzone historie o uczestnikach życia politycznego, o co wielu miało żal do niego.

Oleksy był ministrem, wicepremierem a w latach 1995-1996 premierem rządu. Z funkcji premiera zrezygnował po tym jak został oskarżony o bycie sowieckim agentem o pseudonimie „Olin”. Oskarżenie to był jeden z ostatnich epizodów prezydentury Lecha Wałęsy. Wszystkie sądy uniewinniły Oleksego od tego zarzutu a Wałęsa mówi, że powinien przeprosić Oleksego, ale nie zdążył. Czy Oleksy był agentem tego dzisiaj nie wiemy a sam zainteresowany wziął tą swoją tajemnicę do grobu.

Oleksy był wykształconym, inteligentnym człowiekiem. Przewidującym politykiem mającym swoje wzloty i upadki.

Obserwując dzisiejszą klasę polityczną młodszego pokolenia należy sobie powiedzieć, że Oleksy góruje nad nimi. Naturalnie można powiedzieć, że był starym aparatczykiem dobrze wykształconym, ale czy to nie było by zbyt niesprawiedliwe określenie?

Jednak jeszcze w latach 90-tych nie mieliśmy afer typu kilo metrówki. A może jak kradli to na potęgę a nie jakieś groszowe diety.

Postać chyba nie jednoznaczna jak i losy naszego kraju. Kleryk, działacz PZPR’owski, człowiek dialogu, współpracy. Oskarżony przez ministra własnego rządu o szpiegostwo.

Historia oceni go miejmy nadzieje sprawiedliwie. Jedno dziś z całą pewnością można powiedzieć, że coraz mniej jest takich mądrych, kulturalnych, potrafiących osiągać kompromis ludzi na lewicy jak Oleksy. Na lewicy przeżywającej kryzys wartości, kryzys także osobowości i zaplecza politycznego.

Historia Pana oceni Panie Marszałku a dziś niech Panu ziemia lekką będzie.

KOMENTARZE

 • .
  //Coraz mniej jest takich mądrych, kulturalnych, potrafiących osiągać kompromis ludzi na lewicy jak Oleksy.// ---- No tak. To lewica kiedyś miała dużo mądrych kulturalnych, osiągających kompromis? A to ci checa! Rzeczywiście Lewica zna się na kulturalnych kompromisach. Wszak młodość i początki kariery Olexego to właśnie były czasy kompromisu. Wręcz jego rozkwitu. Oczywiście społeczeństwu trzeba było trochę zasady tego kompromisu utrwalić w świadomości. ą jak wiadomo nic tak nie utrwala jak Pranie. Dlatego powstało nawet porzekadło; Ani Ixi, ani omo,(Owczesne Proszki do prania, faktycznie kiepskiej jakości), ne wypierze tak jak ZOMO. A jak wiadomo kulturalna lewica dysponowała tym utrwalaczem lewicowej władzy ludowej w obfitości. http://i.iplsc.com/swieto-niepodleglosci-w-1984-roku-nie-przechodzilo-spokojnie/0002LQE0B0294W51-C116-F4.jpg
 • @moher 00:31:54
  Tak to był prostak i gamoń .Dla tych co zapomnieli .Pzdr. https://www.youtube.com/watch?v=5xYtZ32koWE
 • Zdychają Dinozaury Komunizmu
  http://m.neon24.pl/ba8384b2825fad3605f3a821104b16cc,14,0.jpg
 • //Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy//
  Ciekawe wynurzenie. Ten świat w krzywym, lewicowym zwierciadle?-:))))
 • Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli.
  "Chcę mieć kościelny pogrzeb, bo wszystkie komuchy taki miały, a ci, co jeszcze żyją, też będą mieli – mówi w jednym z wywiadów były premier i wieloletni członek PZPR Józef Oleksy. "
  http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/article/.thumbnails/jozef_oleksy_fot_wikimedia_commons-684x310.jpg
 • Na tle Kwaśniewskiego i Millera Oleksy brylował intelektem
  Tylko Oleksy z tej trójki nie wpisywał się format lojalnego sługusa międzynarodowej finansjery. Był zagrożeniem. Popierały go na lewicy środowiska świadome tego co czeka Polskę. Dlatego dziś go już nie ma. Zwrócicie uwagę, że Miller ślepo popiera Radka Sikorskiego. A ludzie w SLD blisko z nim związani jeżdżą na szkolenia za ocean.
 • @PontoSarmata 03:10:55Popierały go na lewicy środowiska świadome tego co czeka Polskę. Dlatego dziś go już nie ma.
  Dlatego go dziś nie ma? czyżbyś sądził że ktoś mu pomógł w tym niebyciu, tak jak Lepperowi? Masz jakieś dane?
 • @moher 03:34:25
  To że go nie ma to fakt. Przynajmniej na tym świecie. To że zapłacił zdrowiem za to iż w latach siedemdziesiątych był tajnym współpracownikiem II Zarządu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Oddziale Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego, szpiegującego NATO to przypuszczenie.
 • @moher 03:34:25
  to była jola konty kohn pseudonim "kwaśniewska" zemsta za bezy, żydówki są bardzo zawzięte, zajadłe i mściwe, J. Stroop miał rację
  a tak na poważnie
  http://www.fakt.pl/polityka/tomasz-lepper-syn-andrzeja-zalozyciela-samoobrony-kandyduje-z-sld-,artykuly,497055.html
  chociaż nie wiem czy do końca poważnie
 • @WandalVeni 10:59:11 Rzeczywiście może się wydawać, że brzmi to jak żart.
  Ale w końcu niedaleko pada jabłko od jabłoni, a senior przecież należał do PZPR za głebokiej komuny? że potem była potrzeba stworzenia Samoobrony, no to skorzystał z okazji. Obecnie widocznie nie ma klimatu do tworzenia czegoś takiego, a stara Samoobrona to już nie jest to, więc syn wraca do żródła?....
 • @moher 14:49:26
  hehe też tak myślę obecna samoobrona przypomina mi raczej spotkania mojej spółdzielni mieszkaniowej, od 'karpika' do 'jajeczka' i byle do przodu, nawet cwaniaczek Ikonowicz już się tam nie kręci, jedynie jakiś mądry tekst geopolityczny sypnie od czasu do czasu M. Piskorski ale jeden to za mało i chyba sam jest tego świadomy... a w polityce liczą się agentury, służby specjalne, lobby i etc.. to wszystko znajdzie prędzej w SLD choć już też dogorywa.. Kiedyś Lepper przyjął Millera teraz się odwdzięczył i kwita ale sie Tomuś nie dostał więc wraca do strusi czy tam jakich kangurów innych na farmę ale kto wie może w tym roku..
 • @PontoSarmata 03:10:55 //Na tle Kwaśniewskiego i Millera Oleksy brylował intelektem
  https://www.youtube.com/watch?v=5xYtZ32koWE ---To te Q.rwy, P.zdy i H.je sypane rozżalonego Olexego, że koledzy z jego komuszej bandy są sprytniejsi i omijają go przy podziale łupów mają świadczyć, że brylował intelektem? Jeśli nie jesteś głuchym, to proszę Cię, posłuchaj go, a potem komentuj.
 • @moher 00:52:07
  Na tle gnoma Kaczyńskiego i jego brata który sprzedał Polskę również brylował intelektem. Zdrajca leży na Wawelu!
 • @PontoSarmata 12:57:34 Brylował....
  Ręce opadają. -Posłuchałeś nagrania?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031