Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
124 posty 1 komentarz

Życie Społeczne

Mateusz Ciborowski - Obserwuję świat i chciałbym by był lepszy

Jaki jest bilans 10 lat Polski w Unii Europejskiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Oby nigdy historycy w przyszłości nie powiedzieli, że wejście do wspólnoty było błędem z historycznego punktu widzenia.

 

 

Z wielką pompą świętujemy 10 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dziś tak na prawdę nie wypada przypominać,że było się przeciwko wejściu naszego kraju do wspólnoty europejskiej. Nikt nie przyzna się,że się pomylił, nikt też nie zastanawia się jak będzie we wspólnocie za kolejne 10 lat. Dziś nazywa się malkontentami wszystkich tych, którzy choć trochę w tak radosnym dniu chcą Unię krytykować. Dziś jest przecież czas jedynie na świętowanie, chwalenie, europejskie radowanie się. Może popełnię społeczny nietakt, ale spróbuję trzeźwym okiem spojrzeć na to, co w relacjach z Unią było dobrego, co się nie udało i co nas czeka w następnym dziesięcioleciu.

W mediach podkreśla się zastrzyk funduszy europejskich, za które zbudowano drogi, remontowano infrastrukturę kolejową. Naturalnie dokonywano tego na taką skalę, na jaką przeciętny obywatel by tego chciał. Budowano, remontowano, modernizowano. Rolnicy otrzymywali liczne dopłaty. Za środki unijne prowadzono szkolenia, realizowano bardziej lub mniej potrzebne projekty.

Z dróg, mostów, szyn kolejowych korzystali obywatele podróżujący po całym kraju lub po swoim mieście. Szereg większych lub mniejszych specjalistów zarobiło na szkoleniach czy realizacji innych projektów unijnych, Rolnikom sytuacja się raczej poprawiła, przynajmniej tym, którzy mieli odpowiednią ilość ziemi. Widzieliśmy też szereg absurdów. Z ostatnich miesięcy Unia ma zabronić produkcji góralskich oscypków czy wędzonych wędlin. Upadło wiele przedsiębiorstw w tym piekarni, które nie dostosowały swojej infrastruktury do unijnych przepisów. Wiele drobnych przedsiębiorstw upadło nie mając środków na inwestycje w infrastrukturę techniczną dostosowaną do przepisów wspólnotowych. Zachęcano rybaków do rezygnacji z rybołówstwa w zamian za dopłaty, które właśnie się kończą, więc wiele osób za chwilę nie będzie miało, z czego żyć.

Pewnie jak zawsze w czasie przemian wielu osobom sytuacja życiowa się poprawiła, wielu pogorszyła, ale najczęściej największa jest ta grupa członków społeczeństwa, która nie odczuła żadnych znaczących różnic w swoim życiu. Sądzę, że w ogólnonarodowym świętowaniu 10-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej należało więcej miejsca poświęcić tym, którzy na wejściu do wspólnoty stracili. W latach 90-tych XX wieku, gdy jeszcze nie wiadomo było, kiedy i czy w ogóle wejdziemy do Unii również planowano budowę dróg ekspresowych czy autostrad. Nie można, więc powiedzieć,że bez środków unijnych nic byśmy nie wybudowali. Za kilka lat może się okazać, że nie będzie wielu miast stać na utrzymanie infrastruktury wybudowanej za fundusze europejskie. Naturalnie przyznane środki należało wykorzystać, bo mówiąc kolokwialnie szkoda by się one zmarnowały czy szkoda by je było by oddawać do unijnej kasy.

Powszechnie mówi się o tym, że nadchodząca perspektywa finansowa 2014-2020 będzie ostatnią tak korzystną dla Polski. Następny budżet będzie już dużo mniej korzystny pod względem finansowym dla Polski. Warto dzisiaj w tym takim naszym zachłyśnięciu się unią pamiętać właśnie o tym, że nadejdzie taki moment, w którym europejski budżet będzie dla nas mniej korzystny. Może też nadejść moment, w którym staniemy się płatnikami netto unijnego budżetu, co będzie oznaczało, iż więcej do unii będziemy wpłacać niż z niej otrzymywać. Wejście Ukrainy do unii Ukrainy z całą pewnością sprawiłoby, że duża część środków szłaby na Ukrainę. Dziś jest to już na długie lata nieaktualne.

Warto pamiętać też o tym, że będąc w strefie zainteresowania Rosji wspólnota europejska może nas przynajmniej czasowo obronić przed rosyjskimi działaniami przeciwko nam. No przynajmniej znacząco może ulec opóźnieniu nasze przejście pod wpływy rosyjskie.

Czy bilans wejścia Polski do wspólnoty był korzystny dla nas?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Chcąc odpowiedzieć jednym zdaniem uważam, że bilans pierwszego 10-lecia był korzystny, jednak w następnych bilans będzie coraz mniej korzystny.

Oby nigdy historycy w przyszłości nie powiedzieli, że wejście do wspólnoty było błędem z historycznego punktu widzenia.

KOMENTARZE

 • Ja byłem (jestem) Przeciwko wstąpieniu Polski do UE .
  Życie niewolników na kredyt kiedyś się skończy !!!

  https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1.0-9/10259707_639632239440814_5444667182987544789_n.jpg
 • Manifestacja Anty UE Kraków 1.05.2014
  https://www.youtube.com/watch?v=objTjj7kzbM#t=872
 • Mateuszu Ciborowski to jest ta urywana prawda Twój bilans .
  https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/s403x403/10294229_638940426190768_1755241118906507340_n.jpg
  Dobrobyt w UE

  "Trwa nachalna wręcz terrorystyczna kampania medialna o cudach w UE, towarzyszy im salon polityków z pierwszych strona gazet i telewizorów już od 25 lat. Towarzystwo to wmawia nam, że jak to dobrze, że jesteśmy w UE już 10 lat. Przyjrzyjmy się faktom tym dobrodziejstwom płynącym z Brukseli lub Berlina. O to krótki i wyrywkowy bilans tych 10 – ciu lat bycia Polski w UE.

  - dług publiczny Polski oficjalny rządowy wynosi około 900 mld zł. ale nieoficjalny wraz z zobowiązaniami państwa dla przyszłych emerytów. Dług ten, może wynosić razem już ponad 3 bln zł, który nie jest wliczany do długu publicznego, podobnie jak miliardowe długi służby zdrowia czy funduszu drogowego, którego dług wynosi już blisko 50 mld zł. Reasumując: każdy statystyczny Polak zadłużony jest w prywatnych światowych instytucjach finansowych na kwotę blisko 100 tys. zł. Zadłużał ich każdy Rząd w ciągu ostatnich 25 lat, pomimo wyprzedaży w 80% majątku narodowego, czyli rządzący zachowywali się jak najgorszy alkoholik.

  - obsługa długu publicznego Polski, która obciąża w ostatnich latach rocznie średnio budżet kwotą około 40 mld zł. Pierwsze kwoty na obsługę długu publicznego w budżetach pokazały się już w 1993 roku. Sumując poszczególne kwoty z tych budżetów, to na obsługę długu publicznego Polska wydała już w latach 93 – 2012 kwotę około 700 mld zł.

  - bilans wymiany handlowej od momentu podpisania umowy stowarzyszeniowej między Polską a UE począwszy od roku 1993 do 2004 wyniósł około 120 mld$ strat, co pozwoliło w starej UE stworzyć 1,5 mln nowych miejsc pracy.

  - żaden medialny terrorysta nie poinformuje opinii publicznej o polskim bilansie płatniczym między Polską a UE. Wygląda to następująco: W latach 2004 -2012, bilans płatniczy był ciągle niekorzystny dla Polski i strata Polski z tego tytułu wynosi około 200 mld zł. (średnio rocznie strata Polski to około 6 mld euro).

  - medialni terroryści zaraz zarzucą mi, że Polska ma ogromne kwoty wpływu z UE. W przeliczeniu na poszczególne lata, wpływ funduszy z UE to zaledwie 9% rocznego polskiego budżetu, w ramach PKB to ułamek procenta. Składki i zobowiązania finansowe Polski do UE mogą być dużo większe od tych oficjalnych, trudno to oszacować nie mając wglądu do zasad księgowania, ale podejrzewam, że MF oraz NBP stosują kreatywną księgowość w sprawie bilansu wpłat z UE i wypłat do UE. Kwoty wpływające z UE nie decydują o naszym rozwoju. Byt Polaków zależy tylko od nas samych i nie sprzedajnych rządów narodowych.

  Teraz o dobrodziejstwach społecznych:

  - ,,dobrobyt” Polaków w UE obfitował w gigantyczne bezrobocie, oficjalnie wynoszące w 2013 roku 14%, nie licząc około 600 tys. ludzi w tzw. ukrytym bezrobociu szczególnie pojawiające się na wsi oraz tych co pracują na czarno w starej UE, szacowane na około 1 mln ludzi co daje nam przybliżone realne bezrobocie w Polsce w granicach 30% Polaków, a wśród młodych Polaków w wieku 20-30 lat bezrobocie sięga nawet 35%.

  - nastąpiła w Polsce zapaść demograficzna. Jeszcze w latach 80-tych liczba urodzeń dzieci w Polsce kształtowała się na poziomie 720 tys. rocznie, a ramach przynależności Polski do UE liczba urodzeń spadła do poziomu 290 tys. rocznie. W ostatnich latach Polaków ubyło o 2 mln. Wzrosła liczba Polaków uzależnionych od narkotyków i alkoholu.

  - na 2,3 mln gospodarstw rolnych w Polsce, 300 tys. jest tylko dochodowych, pozostali wegetują na bardzo niskim poziomie życia.

  Co jeszcze ,,dała” nam UE:

  - UE stosuje podwójne standardy w sprawach np.: stoczni polskich. Niemieckie i francuskie zostały obronione w interesie tych państw, a Polskie musiały zostać zlikwidowane wraz z zakładami kooperującymi z tymi stoczniami. Komisarze UE nie pozwolili nawet sprzedać majątku po tych stoczniach firmom, które by chciały w dalszym ciągu budować statki. Pobudowano gazoport w Świnoujściu, ale gaz będzie dostarczany do Polski gazowcami wybudowanymi w stoczniach ,,starej” Unii.

  - UE zafundowała nam pakiet klimatyczny i bardzo niski limit na CO2, co skutkować będzie drogą niekonkurencyjną ceną wyprodukowanej energii w Polsce a więc rychły upadek polskich elektrowni. Zamiast być eksporterem energii będziemy import_erem.

  - Bruksela działa w interesie bogatych krajów UE i poświęca za zgodą naszych rządzących nasze Polskie interesy na rzecz ich.

  - Berlin z Brukselą stał się regulatorem rynku w ramach UE, odbierając za zgodą polskich władz, kompetencje rządom w poszczególnych krajach UE, czyli to UE przejęła kontrolę nad gospodarką. Zdradzieckie rządy w Polsce oddały i oddają w dalszym ciągu rynek zbytu. Dochody firm z UE są wyprowadzane z Polski. Polscy przedsiębiorcy są pomijani w przetargach handlowych, mogą być tylko podwykonawcami robót i nie raz są w perfidny sposób oszukani przez firmy zachodnie.

  - UE to gigantyczna biurokracja, którą opisał Jurgen Roth w ksiące pt: ,,Europa mafii”, za którą stoi loża P2.

  - PE to fikcja. Parlament ten nie ma mocy ustawodawczej, to w takim przypadku nie jest parlamentem.

  - UE jest od zniszczenia struktur narodowych państw oraz od wprowadzania nihilistycznego trybu życia.

  Polska stała się ofiarą gigantycznego oszustwa. Polaków zdradziły elity komunistyczne i elity solidarnościowe. Polska w ramach UE zbankrutowała. UE rządzi klasyczna mafia biurokratów, która niszczy w sposób podstępny przy pomocy sprzedajnych dziennikarzy owoce pracy milionów ludzi. Kształt UE i jej sposób zarządzania stają się niewydolne co stanowi krok milowy w jej bankructwie."

  Zygmunt Wrzodak
  01-05-2014 rok
 • TO JEST PRAWDZIWY DOROBEK 10 LAT !
  https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/1613892_235306063333958_7532376332426583341_n.jpg
 • Pół miliona dzieci głodnych w Polsce
  Chodzą głodne, nie mają książek, nowych ubrań, nie jeżdżą na wakacje. Wbrew pozorom nie chodzi tu o dzieci z Afryki czy z krajów Trzeciego Świata. Okazuje się bowiem, że tak wygląda życie niemal 1,5 miliona polskich dzieci
  http://www.fakt.pl/m/crop/-900/-900/faktonline/635270093945549099.jpg
  http://www.fakt.pl/polskie-dzieci-zyja-w-biedzie,artykuly,442394,1.html
 • Tadek Firma Solo "Dla Emigracji"
  https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10151771_638917462845625_8287866436760398301_n.jpg
  http://second.life.neon24.pl/post/101610,tadek-firma-solo-dla-emigracji
 • Lepszego filmu na podsumowanie propagandowego happeningu władzy pt. "10-lat w UE" bym chyba nie zrobił
  Proponuję tym materiałem zalać całą sieć, żeby każdy internauta miał okazję na niego trafić... taki prezent od nas - dojonych ale świadomych obywateli - dla tej bandy pasożytów z okazji 10 lat pobierania diet i pensji poselskich w euro...
  ...teraz łatwiej będzie niektórym zrozumieć dlaczego ONI - politycy - tak się AUTENTYCZNIE cieszą, że Polska podlega UE....


  (edit) PS. Na tym filmie (i miniaturce) jest Polak! - jakby ktoś nie poznał europosła z ramienia PO....
  https://www.youtube.com/watch?v=zwHjOWrhTIk#t=81
 • Pamiętamy i nie zapominamy!!!
  https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/p403x403/1513210_426529597475357_545725114_n.jpg
 • Kara dla kraju mlekiem i biedą slynacym .
  https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/1554582_638331596237545_4139094728997431516_n.jpg
  "Nie myślałem, że aż tak można ogłupić naród, by sami chcieli swojej niewoli.
  Taki Migalski ostatnio przyznał, że 90 % euroosłów nie wie na co głosuje...no przecież okupant im nie powie...maja glosować i tyle. A Polska podpisując pakt fiskalny może być tylko obserwatorem...czyli może sobie popatrzeć...oczywiście nie na wszystko!...no i już ponad 90% prawa tworzona jest po za Polską!" (FB 30 kwietnia o 10:42 Zbyszek Gjony )
 • Nie wierz jak baran w następne obietnice!
  --->fakty same wołają o jeden wniosek - wszyscy won! Polacy na obczyźnie coś o tym wiedzą! A exodus ludności polskiej wciąż trwa!
  https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10170973_637657312985746_7598390403742037101_n.jpg
 • przykro, ale
  notka wybitnie filozoficzna, a nie merytoryczna. Brak jakichkolwiek danych, które pokazały by skalę zmian , czy to na lepsze, czy na gorsze.
 • @zadziwiony 10:55:19
  notka wybitnie filozoficzna, a nie merytoryczna. Brak jakichkolwiek danych, które pokazały by skalę zmian , czy to na lepsze, czy na gorsze.

  ZGADZAM SIĘ.
 • @Witkacy 00:41:51
  Dobry plakat, dopisał bym jeszcze Bosaka, Zawiszę i Kowalskiego, którzy nie ukrywają, że do euro-kołchozu startują tylko dla kasy.
 • Pytacie o bilans ? TRAGICZNY DLA NARODU POLSKIEGO !
  Potężny dług publiczny / z roku na rok powiększający się i nie do spłacenia /,brak perspektyw dla narodu,brak własnego przemysłu,zniewolenie finansowe !!!!!
  Autostrady,pendolino,stadiony,aquaparki,hale widowiskowo-sportowe to żaden rozwój to kolejne koszty dla ginącego w oczach państwa i narodu polskiego !
 • @Krzysztof Grzelak 11:05:46
  Ale naiwny i mało myślący ten Ciborowski.
  Wniosek jego jest taki, że jesteśmy w UE dlatego, że UE nas broni przed Rosją!!! Tylko, że Rosja w UE ma 10 razy więcej do powiedzenia niż nasze sprzedajne i agenturalne elity polityczne.
 • Pan Witkacy 00:30:51.CET
  .
  Onion13 nalesnik czyli zwiniety , bloger z bardachy napletka igora Jelenia janke SaLöö_25H opracowal krötka notke o Tadziu Zwiefce jak znika o poranku kasujac europejsy..
  Link ( leszcz ? ) dla zainteresowanych nauka jezyka niemieckiego i angielskiego
  :

  .
  http://onion13.salon24.pl/574291,tadeusz-zwiefka-fachowiec-ktory-nieraz-zwiewa
 • Jaki jest bilans?
  Podatki = niewola, podatki = niewola, podatki = niewola, itd.
 • Zabrze: Przeciwko UE i marksistowskim reliktom z SLD
  W godzinach rannych 1 Maja, działacze zabrzańskiego NOP zakłócili komunistyczne świętowanie w mieście, wdzierając się z ulotkami na imprezę organizowaną przez SLD pod pomnikiem Pstrowskiego. Do rękoczynów nie doszło, bo starzy towarzysze woleli nie sprawdzać stopnia otwartości nacjonalistów na bezpośrednią debatę – i skończyło się na grzechotaniu przez komunistów sztucznymi szczękami.
  http://www.nacjonalista.pl/wp-content/uploads/2014/05/zab1.jpg
  http://www.nacjonalista.pl/2014/05/02/zabrze-przeciwko-ue-i-marksistowskim-reliktom-z-sld/
 • @Witkacy 00:19:17
  Dodałbym do tego, całkowite przejęcie polskiej przestrzeni gospodarczej, przez korporacje przede wszystkim handlowe.
 • Autorze, litości:
  http://nczas.com/wazne/polska-dolozy-do-dotacji-unijnych-455-miliarda-zlotych/
  http://forsal.pl/artykuly/793019,leon-podkaminer-unia-europejska-czyli-zwiazek-na-prawie-niemieckim.html
  https://www.youtube.com/watch?v=oCUq2ypl7Sk
  http://www.youtube.com/watch?v=MoqsKno5PiY
  http://www.youtube.com/watch?v=tkWnDsJRUGA
  http://www.pch24.pl/dotacje-ue-za-promocje-gender,19516,i.html
 • ...
  https://www.youtube.com/watch?v=oCUq2ypl7Sk

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031